Szkoła w Policach ze szkołą na Litwie. Porozumienie podpisane

Na zdjęciu: porozumienie podpisały dyrektorki obu szkół: Renata Krasowska (z lewej) i Barbara Fijołek.

Dyrektorce polickiej szkoły marzy się m.in. projekt „Śladami Mickiewicza”, dyrektorka szkoły w Połukniu na Litwie myśli np. o projekcie z zaangażowaniem działającego u niej dziecięcego, polskiego zespołu ludowego pieśni i tańca. Z tej współpracy musi wyjść coś konkretnego, z pożytkiem dla uczniów i nauczycieli obu placówek – zapewniają obie panie.

W środę w Szkole Podstawowej nr 5 im. Orła Białego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach podpisano porozumienie o współpracy właśnie tej placówki z Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu na Litwie. Parafowały je dyrektorki obu szkół: Barbara Fijołek i Renata Krasowska. To było ich pierwsze spotkanie. I zapewne nie ostatnie, bo współpraca ma przybrać bardzo konkretną formę – szkoły chcą wspólnie przygotowywać i realizować projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. Razem na pewno będzie łatwiej o takie wsparcie występować.

– Liczę na to, że ta współpraca zaowocuje wymianą i spotkaniami z uczniami z Litwy – mówiła tuż po podpisaniu porozumienia Barbara Fijołek, dyrektorka SP nr 5 w Policach. – My mamy już doświadczenie w takich projektach, bo je prowadziliśmy jako gimnazjum. Wtedy współpracowaliśmy ze szkołami we Włoszech, na Słowenii, w Niemczech i w Bułgarii. To był trzyletni projekt i miał taki wymiar praktyczny, nie tylko nasi uczniowie wyjeżdżali do zaprzyjaźnionych szkół, ale również my przyjmowaliśmy tutaj gości. Teraz wszystko zależy od tego, jaką treścią wypełnimy to dzisiejsze, wstępne i ramowe porozumienie. Liczę na to, że będziemy tutaj gościć uczniów, nauczycieli i rodziców z Litwy i może również my tam pojedziemy. Bardzo by się nam marzył np. taki projekt „Śladami Mickiewicza”.

Na wspólne projekty unijne liczy też dyrektorka szkoły na Litwie.

– Bo żeby coś zdziałać, żeby wyjechać, to potrzebne są finanse – przyznaje Renata Krasowska, dyrektorka Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu na Litwie. – Będziemy zabiegali o to, żeby mogło dojść do spotkania uczniów tych dwóch szkół. To może być wspólne przedsięwzięcie np. z okazji święta patriotycznego, możemy połączyć zespoły, bo mamy polski zespół ludowy pieśni i tańca, który jest bardzo rozśpiewany i roztańczony. Można zrealizować wiele pięknych, wspólnych działań.

W nawiązaniu kontaktu między tymi szkołami pomogli: Mieczyslaw Jurek, przewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego (organizacja ta stale wspiera szkołę na Litwie), oraz Władysław Diakun, burmistrz Polic. Oni też byli obecni przy podpisywaniu porozumienia.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.